Salatalarda, yoğurtlu tariflerde, soslarda, balık tariflerinde, sandviçlerde, aperatiflerde ve poğaça, börek gibi hamur işlerinde çok sık kullanılan, özel bir aromaya sahip olan dereotu birçok faydaya sahiptir. Dereotu tamamen doğal koşullarda kendiliğinden yetişebilen, girdiği tüm tariflere lezzet katan özel bir ottur. Dereotu yaygın olarak A ve C vitamini barındırıyor; kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez gibi faydalı mineraller bulunduruyor. Çok düşük bir kaloriye sahiptir, diyet yapanların vazgeçilmez yeşil ürünlerinden biri kabul ediliyor. Grango sandviçlerinde de dereotunu sıklıkla görebilirsiniz. Dereotu içeren sandviçlerimiz ekstra lezzetli, sağlıklı ve aromatik bir tada sahiptir. İşte dereotunun bilinmesi gereken faydaları;

Sindirim sorunlarına iyi gelir, sindirim sistemini korur

Dereotu sindirim sistemini düzenleyen ve koruyan bir özelliğe sahiptir. Hazımsızlık, kabızlık, mide krampları, ağrıları, ülser gibi sindirim sistemine bağlı ortaya çıkan birçok sağlık problemine doğal tedavi uygular, rahatsızlıkların yaşanmasında önleyici rol oynar. Dereotunu her gün veya haftanın birkaç günü tüketmek sindirime iyi gelir, gaz söktürür ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kemik sağlığını korur, güçlendirir

Kalsiyum zengini dereotu, kemikler için mükemmel bir şifa kaynağıdır. Kemik yapısını güçlendirir, kemiklerin kırılganlığını önler ve daha dayanıklı olmasını sağlar. Özellikle spor yapanlar, sporcular beslenmesine dereotunu eklemelidir. İlerleyen yaş dönemlerinde ortaya çıkan kemik erimesini önlemede dereotu ideal bir besin kaynağıdır.

Uykusuzluğa, zihin yorgunluğuna ve strese iyi gelir

Şehir hayatının yoğunluğunu stres, uykusuzluk ve beyin yorgunluğu şeklinde yaşıyoruz. Beslenme ile bu etkileri ortadan kaldırmak mümkündür. Uykusuzluk, stres ve zihinsel yorgunluklarda dereotunun doğal bir faydası vardır. Ara öğünde yiyebileceğiniz dereotlu bir sandviç ile bu etkilerden sıyrılıp dinlenebilir ve rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığını korur, kötü nefesi yok eder

Dereotunun tohumlarında bulunan ferahlatıcı maddeler, ağız ve diş sağlığını korurken aynı zamanda taze bir nefes sağlayarak kötü kokuları ortadan kaldırır. Dereotu ağızda oluşan bakterileri öldürmede ve kişiye sağlıklı bir nefes kazandırmada etkilidir.

Cildi nemlendirir, onarır ve yeniler

Dereotu cildi içten besleyen otlardan biridir. Düzenli tüketmek cildi içten içe onarıyor, koruyor ve nemli kalmasına yardımcı oluyor. Dereotu, cildin nem dengesini koruduğundan cilt lekelerinin oluşumunu önlemede etkilidir. 


Melike ŞENKAL

GranGo Foods Beslenme Uzmanı