Domates, en faydalı ve lezzetli besinlerden biridir. Yemeklerin vazgeçilmezi, sofraların lezzetidir. Birçok yemeğin ana maddesi olan domates, en leziz şekilde yaz ve sonbahar mevsiminde yenilebiliyor. Kış soğuğunda lezzetli, ekonomik domates bulmak pek mümkün olmuyor. Bu yüzden binlerce insan kışlık domates konservesi yapıyor, domates kurutuyor. Konserveye iyi bir alternatif oluşturan kurutulmuş domates, farklı bir lezzete sahip. Özellikle köfte, kısır gibi yerel lezzetlerde müthiş bir aroma veriyor. Peki, kurutulmuş domates mi daha faydalı yoksa taze domates mi? Bu soruya net bir şekilde cevap vermek güç aslında. Zira domatesin tazesi de kurusu da birçok faydayı barındırıyor. Domates; A, B1, B2, C vitamini açısından çok zengin bir besin olup, günlük alınması gereken C vitamininin yaklaşık yarısını karşılamaya yetiyor. Ayrıca domatesin prostat, meme, kolon, pankreas, akciğer gibi ciddi kanser türlerinden koruduğu biliniyor.

Mevsiminde Taze Domates Tüketilmeli

Uzmanlara göre domatesi ilkbahar ve yaz boyunca yani kendi mevsiminde bol bol taze şekilde tüketmek önemlidir. Domateste başta potasyum olmak üzere bulunan değerli bileşenler sağlığa olumlu etkiler kazandırıyor. Salatalarda, yemeklerde, sandviçlerde, kahvaltılarda, ara öğünlerde domatesi eser miktarda tüketmek günlük karşılanması gereken vitaminlerin bir bölümünü tek başına karşılıyor.

Kış Mevsiminde Lezzetli ve Sağlıklı Kuru Domates Tüketilebilir

Yaz mevsiminde güneşin en kızgın ve faydalı anlarında özel olarak kurutulan domatesler, kurutulup saklandıktan sonra yıl boyunca yemeklerde, sandviçlerde, salatalarda, özel tariflerde kullanılabiliyor. Kullanılmadan önce genellikle sıcak suda bir süre bekletiliyor. Grango sandviçlerinde de yiyebileceğiniz kuru domates, sandviçlere özel bir lezzet katıyor ve sandviçlerin faydasını artırıyor. Kuru domatesler de tıpkı tazesinde olduğu gibi değerli vitamin ve mineraller içeriyor; tüm faydalarını korumayı başarıyor.

Grango Sandviçlerinde Leziz Domatesler Kullanılıyor

Taze domates mi kurutulmuş domates mi sorusuna aslında en nete yakın cevap sağlıklı olanı tercih etmek şeklinde cevap verilebilir. Domatesin bol olduğu mevsimlerde tazesini, kış aylarında ise kurutulmuş leziz domatesler yenilebilir. Grango sandviçlerinde taze ve kuru domatesin lezzetini tadabilir, olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. 


Melike ŞENKAL

GranGo Foods Beslenme Uzmanı