Omega 3 yağ asitleri, vücut tarafından üretilemeyen fakat dışarıdan beslenme veya takviye yolu ile mutlaka alınması gereken sağlığa çok faydalı değerli yağlardan biridir. Omega 3 yağ asitleri, hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunuyor. Balık, balık yağı kapsülleri, ceviz, badem, keten tohumu, chia tohumu, keten tohumu yağı, mercimek gibi çeşitli ürünlerde yer alıyor. Omega 3; fiziksel ve ruhsal ve zihinsel anlamda kişiye sağlık katan, yaşam kalitesini yükselten, koruyucu ve önleyici değerli yağlardır. Uzmanlar düzenli olarak Omega 3 alımı yapılmasını öneriyor.

Omega 3 yağ asitlerinin faydaları şöyledir;

-          Bebeklerin anne karnından itibaren gelişimini destekler; beyin, göz gelişiminde aktif rol oynar. Gebelerin ve emziren annelerin sağlığını korur. Düşük riskini azaltır, doğumun kolay olmasını sağlar.

-          Cildin yağ ve nem dengesini korur, erken yaşlanmayı önler. Akne ve güneş lekelerinin geçmesinde içten koruma sağlar.

-          Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur. Bu yönde yapılan bilimsel araştırma ve çalışmalar Omega 3 yağ asitlerinin hastalıklara karşı koruyucu, önleyici ve risk düşürücü olduğunu göstermiştir.

-          Depresif duyguları yener, depresyonu önler. Omega 3 alımını düzenli yapan kişilerden zihin yorgunluğu, stres, ruhsal sıkıntılar daha az yaşanıyor, kişiler daha mutlu ruh haline bürünüyor.

-          Omega 3, kalp krizi riskini minimum seviyeye düşürmede etkilidir.

-          Düzenli Omega 3 alımı uykusuzluğu yener, kaliteli uykuya zemin hazırlar.

-          Alzheimer ve benzeri hafıza problemlerine karşı önleyici, risk düşürücüdür.

-          Kötü kolesterolü düşürür, tansiyonu dengeler.

-          Kilo kontrolü sağlar, aşırı kilo alımının önüne geçerek formda kalmaya yardımcı olur.

Omega 3 Bulunan Balıklar

Somon, ton balığı, sardalya, hamsi, ton balığı ve benzeri yağlı balıklarda bol miktarda bulunan Omega 3, gün içerisinde ara veya ana öğünlerle her gün ya da haftada en az iki kez tüketildiğinde Omega 3 desteğini sunmuş oluyor. Somon ve ton balığından hazırlanmış olan Grango sandviçleri, her gün Omega 3 alımı yapmanıza yardımcı oluyor. Omega 3’ü en leziz şekilde almanın yolu sağlıklı sandviçlerimizden geçiyor. 


Melike ŞENKAL

GranGo Foods Beslenme Uzmanı