Salataların vazgeçilmezi zeytinyağı, sağlığa katkılarıyla oldukça değerli bir yağ türü. Öyle ki uzmanların tüketilmesi önerilen en hafif, faydalı, sağlıklı ve lezzetli yağdır. Geçmişten bu yana zeytinyağı hep önemli mutfak ürünlerinden olmuştur. Ege’de organik tarımla yetişen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı, hafif yapısı ile kalp sağlığından güzelliğe kadar farklı alanlarda şif dağıtıyor. Salata ve sandviçlerde lezzeti ikiye katlayan zeytinyağının faydaları genel anlamda şöyledir;

Sindirim sistemini çalıştırır: Zeytinyağı içerikli besinler tüketmenin bağırsak sisteminde müthiş bir etkisi olduğu biliniyor. Küçükten büyüğe herkes zeytinyağı tüketerek bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayabilir. Zeytinyağındaki antioksidan özellikler bağırsakları çalıştırdığı gibi temizlemeye de yardımcı oluyor.

Meme kanserine yakalanma riskini düşürür: Yapılan araştırmalar, düzenli zeytinyağı tüketiminin meme kanserine yakalanma riskini ciddi oranda düşürdüğünü göstermiştir. Uzmanlar da risklerden korunmak için yağ tercihinde zeytinyağını öneriyor.

Kolesterol seviyesini dengeler: Çağın en yaygın rahatsızlıklarından biri olan kolesterol artık genç bireylerde bile görülüyor. Sağlıksız yağlar, yanlış beslenmeler kolesterolü yükseltiyor. Zeytinyağı tüketerek kolesterolü ideal seviyede tutmak mümkündür.

Alzheimer hastalığı riskini düşürür: Henüz tedavisi bulunamayan Alzheimer rahatsızlığına karşı ancak önlemler alınabiliyor. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar gösteriyor ki, zeytinyağında yer alan önemli bileşenler Alzheimer hastalığına yakalanma konusunda önleyicidir.

Kemik yapısını güçlendirir: Kas ve kemik sistemini güçlendirmek, yaş aldıkça kemiklerin erimesini önlemek, yapısını korumak için zeytinyağını düzenli ve dengeli tüketmek yeterlidir. Uzmanlara göre zeytinyağı, kemik yapısındaki kırılganlığı önlüyor, daha güçlü kemik yapısı kazandırıyor.

Kilo verme sürecini hızlandırır: Zeytinyağı gibi hafif yapıdaki bir yağı yemeklerde, ara öğünlerde, sandviç gibi atıştırmalıklarda aktif kullanmak kilo verme sürecini olumlu yönde etkiler. Zeytinyağı, bağırsakları çalıştırır, hazımsızlığı önler, tuvalete çıkmayı kolaylaştırır.

Akıl ve ruh sağlığını korur: Şehir yaşamının stresi, iş yaşamının yoğunluğu, ev – okul – çocuk ekseninde geçen tempo kişilerde stres yaratıyor, ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Araştırmalar, zeytinyağının depresyona, fiziksel bütünlüğe ve akıl sağlığına iyi geldiğini göstermiştir. Zeytinyağını sofralardan eksik etmemek, diğer zararlı yağlara alternatif olarak kullanmak zihnen ve bedenen şifa kazandırıyor, yaşam kalitesini yükseltiyor.  


Melike ŞENKAL

GranGo Foods Beslenme Uzmanı